III. Škola Mladých Urológov 2017 spojená s VI. Laparoskopicko-robotickým workshopom

Vážení členovia Slovenskej urologickej spoločnosti,

ponúkame Vám informácie a foto dokumentáciu z mimoriadne vydareného odborného podujatia.

O podujatí

12. - 13. mája sa uskutočnil v Banskej Bystrici VI. Laparoskopicko-robotický workshop spojený s III. Školou Mladých Urológov. Podujatie zorganizovala Urologická klinika v B. Bystrici v spolupráci s Výborom Slovenskej urologickej spoločnosti a sekciou Mladých urológov pri SUS. Témou workshopu bola miniinvazívna liečba nádorov obličiek.

Workshopu sa zúčastnilo 58 mladých urológov, medzi ktorými boli zahraniční hostia z Česka, Poľska, Maďarska. Veľkým prínosom podujatia bolo to, že celé podujatie sa konalo v angličtine, čo výrazne prispieva k získavaniu medzinárodných skúseností najmä pre mladú generáciu urológov.

1. deň

Podujatie odštartovalo „state of the art“ prednáškou prim. Kollárika o karcinóme obličky. Nasledovali prednášky ako manažovať malé nádorové masy v obličkách, ktoré odprezentovali Doc. Dr. Weibl z Korneuburgu a Dr. Laurinc z Baden Klinik a Urologického oddelenia v Žiline.

Svoje tipy a triky ako najlepšie urobiť laparoskopickú parciálnu resekciu obličky ukázal Dr. J. A. Peña z Barcelony. Tipy a triky na robotickú parciálnu resekciu obličky prezentoval Dr. Kubas z Urologickej kliniky FDR BB.

Účastníci mohli vidieť 2 „live surgery“ prenosy z operačnej sály Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Prvú operáciu – laparoskopickú parciálnu resekciu obličky prezentoval významný hosť Dr. J. A. Peña z Barcelony. Druhou operáciou bola roboticky asistovaná parciálna resekcia obličky prevedená Dr. Babeľom z Urologickej kliniky FDR BB.

2. deň

Ďalší deň pokračoval prednáškou o rádiologickej diagnostike karcinómov obličky, ktorá bola prednesená Dr. Hrubou z Rádiologického oddelenia FDR BB. Dr. Opravil ukázal v zaujímavej prednáške, ako sa intervenční rádiológovia vedia popasovať s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť po parciálnej resekcii obličky. Traja mladí urológovia prezentovali zaujímavé kazuistiky o liečbe nádorov obličiek, s ktorými sa stretli počas praxe (Dr. Chalachan, Dr. Farra, Dr. Peteja).

Počas celého worshopu bolo možné trénovať laparoskopické zručnosti na 12 laparoskopických trenažéroch, 2 laparoskopických digitálnych simulátoroch Simbionix a na robotickom simulátore DaVinci.

24 účastníkov absolvovalo kurz laparoskopického šitia pod vedením primára Oddelenia miniinvazívnej a endoskopickej chirurgie FDR BB doc. Marka.

Na záver podujatia 10 účastníkov, ktorí dosiahli počas „hands on tréningov“ najlepšie výsledky sa zúčastnili súťaže v EBLUS cvičeniach. Víťazom sa stal Michal Harmaňoš z Urologického oddelenia v Trnave. Na druhom mieste skončila Veronika Šturcová Kaliská z Urologickej kliniky FN Motol v Prahe. Na treťom mieste sa umiestnil Michal Peteja z Urologickej kliniky v Prešove. Víťazom srdečne blahoželáme.

Doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD, Prezident Slovenskej urologickej spoločnosti

Prim. MUDr. V. Baláž, PhD, prednosta II. Urologickej kliniky SZU

MUDr. Martin Franko, zástupca Sekcie mladých urológov

Fotodokumentácia

Foto 1: Účastníci workshopu na spoločenskom večeri

Foto 2: Plné sústredenie na tvárach operatérov počas laparoskopického tréningu na trenažéri

Foto 3: Prenosy z operačnej sály v Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici mohli účastníci workshopu sledovať na dvoch veľkých projekčných plátnach. Súčasne prebiehala interaktívna diskusia s operatérmi o detailoch operácie

Foto 4: Viťazi EBLUS laparoskopických cvičení EBLUS: víťazom sa stal Michal Harmaňoš z Urologického oddelenia v Trnave ( prvý z ľava). Na druhom mieste skončila Veronika Šturcová Kaliská z Urologickej kliniky FN Motol v Prahe. Na treťom mieste sa umiestnil Michal Peteja z Urologickej kliniky v Prešove.

Foto 5: Operačný team v zložení Dr. Kubas, Dr. Peña , Dr. Babeľa, Dr. Farra

Foto 6: Elektronické digitálne laparoskopické trenažéri umožňujú rôzne využívať rôzne programy simulujúce rôzne operačné situácie

Foto 7: Záujem o laparoskopický tréning bol veľký

Kalendár podujatí SUS

« 2018 »
« január
február
marec »
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4